Home O mně
Fotograf
Jakub KOLESA

Reporty z událostí

Slavnosti masek 2011 Brno

3.6.2011

Letos jsem poprvé zavítal na Slavnost masek, která se konala 3. června v Brně. Jelikož jsem přesně neznal časový plán slavnosti, tak to vypadalo na dosti chaotické fotografování. Cestou na Svoboďák (Náměstí Svobody), jsem potkal jen pár kostýmů a na náměstí také nic moc. Nu, pustil jsem se tedy do focení návštěvníků na náměstí, poslouchal hrající kapely a koukal, zda neuvidím nějakou známou tvář. Naštěstí jsem potkal kamarády fotografy a hned to bylo lepší, jelikož ti už zdejší poměry znali a tudíž i věděli, kde co bude.

Tématem slavnosti masek byl Shakespeare. Kostýmů bylo opravdu mnoho a nevšiml jsem si, že by tam bylo nějaké opakování kostýmů, každá skupinka byla oblečena do jiných kostýmů. Opravdu krásná podívaná. Výroba všech těch masek a oblečků, musela stát velké úsilí a lidé na tom strávili nepochybně hodně času a vložili nemalé finance. Ale určitě se to vyplatilo, jelikož barevnost a propracovanost byla opravdu super, všichni si to moc užívali a bavili se. Bohužel jsem ale nemohl zůstat až do konce a počkat si na vyhlášení nejlepší masky. Ale i tak to byla krásná podívaná a stráveného času na slavnosti nebyla škoda. Těším se na další Slavnost masek :)

Fotografie ze Slavnosti masek >>

Beltine 2011 - Svátek keltské kultury

30.4. - 1.5.2011

Poslední den měsíce dubna a začátek května, dva dny, kdy je čas Keltů a jejich slavností. Letos jsem podruhé navštívil tento svátek keltské kultury, dříve mi tento styl moc neříkal, ale přišel jsem mu na chuť a vypravil se opět do víru tohoto festivalu plného dobré nálady, lidí a krásných písní.

Letošní Beltine se konal v Jaroměřici nad Rokytnou v rozsáhlých a krásných zámeckých prostorách. Při vstupu do zahrady každý účastník obdržel speciální papírovou pásku kolem zápěstí, aby se mohl volně pohybovat, vystál jsem tedy menší frontu a zamířil k centru všeho toho keltského dění. Hned na začátku bylo plno stánků s ukázkami keltské kultury, od výroby šperků, přes hliněně nádobí, šperky, kováře, kameníky až po tesaře a plno dalších činnosti dávných Keltů. Opravdu pěkná podívaná na všechnu tu dovednost, která v té době panovala.
Z letošních skupin, bylo hned na začátku poznat, že je na co se těšit, jako první zahrála skupina Happy To Meet. Nikdy dříve jsem ji neslyšel, ale zalíbila se mi, jako další následovali Bran, také velice povedená skupina. Zaposlouchal jsem se natolik, že jsem po skončení vystoupení začal mít hlad, nuže nezbývalo nic jiného, než okouknout stánky. Maso na grilu zvítězilo, chvíli jsem se posadil a odpočíval, koukal na plno lidí a okukoval další stánky. Stánek s medovinou byl jak při okupaci, nedivím se ani, kdybych mohl, také bych si dal. Ale bohužel, musel jsem brzy vyrazit domů. Popravdě se mi vůbec nechtělo, tak jsem počkal na ukázku ohňů a pak vyrazil. Byla to škoda, těšil jsem se na další skupiny a na Asonanci, která měla hrát až následující den.

I z toho mála co jsem tam strávil, jsem si odnesl pěkné vzpomínky a nové zážitky, hlavně co se týče focení takovýchto akcí. Letošní Beltine se vydařil, nálada a atmosféra jako vždy skvělá. Příští rok tedy opět na festivalu svátku keltské kultury Beltine

Fotografie z Beltine 2011 >>